Nadchodzi era luksusowych pick-upów


Tak może wyglądać klasa X

Już zaledwie klika dni dzielą nas od premiery Mercedesa klasy X. Nie jest tajemnicą, że swojego ekskluzywnego pick-upa chce mieć też BMW. Czy więc w Europie rodzi się nowa klasa dużych aut, które będą wyglądać jeszcze groźniej niż wielkie SUV-y?

Mercedes X Concept
Concept car, na którego bazie powstanie klasa X

Pomysł, że bogaci mieszkańcy miast mogliby się przesiąść do pick-upów może się wydawać niedorzeczny. Ale jeszcze nie tak dawno mówiono o luksusowych SUV-ach. Dziś modele takie jak Audi Q7, Volvo XC90 czy BMW X5 sprzedają się często lepiej niż ekskluzywne limuzyny. Podobne reakcje były, gdy w 2007 BMW zaprezentowało model X6. Specjaliści pukali się w głowę, że nikt nie będzie chciał drogiego i dziwnego połączenia Coupé z SUV-em. Ale X6 okazał się wielkim rynkowym hitem. Czy teraz czeka nas moda na pick-upy?


Film promujący premierę klasy X

To oczywiście możliwe. Jednak wiele wskazuje na to, że Mercedes może się nieźle przejechać. Już 20 lat temu luksusowe pick-upy postanowiły wprowadzić prestiżowe amerykańskie firmy, czyli Lincoln i Cadillac. Jednak zarówno model Lincoln Mark LT, jak i Cadillac Escalade EXT okazały się porażkami. I to w kraju, który od zawsze kochał pick-upy! W Europie picku-upy w ogóle nie są zbyt popularne. Trochę sprzedają ich Japończycy, ale nie za dużo. Volkswagen chciał przekonać Stary Kontynent swoim Amarokiem, ale okazało się, że dużo lepiej sprzedaje się w innych częściach świata.

IFCAR/Wikimedia Commons
Fot. IFCAR/Wikimedia Commons. Cadillaca Escalade EXT nie polubili nawet amerykańscy raperzy

Nie jest jasne, czy Mercedes i BMW celują ze swoimi pick-upami bardziej w USA, czy również chcą podbić nimi Europę. Wkrótce jednak dowiemy się, czy zamożni mieszkańcy miast będą się przesiadać z Range Roverów i SUV-ów Audi do pick-upów typu lux.

Klasa X - Concept Car
Concept Car klasy X prezentował się bardzo futurystycznie z tyłu

Klasa X - wnętrze
Pick-upy to w Stanach woły robocze. Ale w wydaniu Mercedesa będzie to totalny luksus…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *